Fyldt pasta med pesto
Skrevet af KarenDette er ikke en ret, man skal kaste sig over på en hverdag - men den er hyggelig at nusse omkring en søndag, hvor man har god tid og gerne vil forkæle sig selv med lidt let og lækkert. Den kræver, at du er i besiddelse af en pastamaskine - eller masser af tålmodighed og en kagerulle (kan ikke anbefales for almindelige dødelige ...).
Jeg har efter en del eksperimenter fundet på en opskrift på hjemmelavet, glutenfri boghvedepasta, der faktisk er til at have med at gøre og tilmed smager dejligt.
Ingredienser:
- 1 portion hjemmelavet (boghvede)pastadej
Fyld af:
- 1 stor, frisk porre
- 1 pakke silketofu
- Friske rosmarinnåle
- Evt. reven skal af ½ citron
- 1 spsk umeboshi puré
- Salt og peber
- og vendt i:
- 1 portion basilikumspesto
Fremgangsmåde:
Start med fyldet:
Porren flækkes på tværs, skylles grundigt og snittes ultratyndt eller hakkes med en skarp kniv. Hak også rosmarinnålene - mængden er afhængig af dine smagsløg, start evt. med en halv spiseskefuld, hvis du er i tvivl. Rør begge dele sammen med tofu og evt. reven citronskal. Smag til med friskkværnet peber - og lidt salt (pas på, umeboshi puré salter en del i sig selv).
Og så til pastaen:
Pastadejen skæres i 1-1,5 cm skiver, der trykkes flade med håndroden og derefter køres gennem pastamaskinen, til det er blevet til ca. 2 mm tykke plader. Lav kun en plade af gangen og hold resten af dejen smidig og fugtig under et hårdtopvredet viskestykke eller en omvendt tallerken.
Straks du har lavet en plade, stikkes den ud til runde cirkler, der pensles med lidt vand og foldes til halvmåner om en lille teskefuld af fyldet. Klem kanterne sammen med fingrene. Den overskydende dej æltes sammen (evt. med fingre dyppet i vand, hvis den er blevet tør) og lægges væk under viskestykket/tallerkenen. Lav en pastaplade mere og gentag processen. Det er en fordel at være to om det. Tilsidst æltes resterne af dejen sammen og køres gennem maskinen til endnu en plade, der stikkes ud osv.
De fyldte pastamåner skal koges i rigeligt, saltet vand til de er møre. Det tager ikke så lang tid - når de begynder at svulme lidt op og flyde ovenpå, er de ved at være der. Tag dem forsigtigt op med en hulske og vend dem i pesto. Servér straks - gerne med mere pesto på bordet, så man selv kan forsyne sig.
Tips:
- Servér pastaen med en grøn salat, en tomatsalat eller letkogte grønsager, f.eks. broccoli eller slikporrer, til.
- Man kan også variere tykkelsen af pestoen, så den enten bliver tyk og nærmest skal smuldres over pastaen eller så den bliver flydende og svøber sig lysegrønt om pastapakkerne. Jeg foretrækker det sidste, da boghvedepasta har en lidet flatterende grålig farve.
Tilføj kommentar